26. Januar 2020 Johannes Wolters

Annie Awards 2020: And the Winners are…

Best Feature

Klaus Netflix Presents A Production of The Spa Studios and Atresmedia Cine

 

Best Indie Feature

I Lost My Body Xilam for Netflix

Best Special Production

How to Train Your Dragon Homecoming DreamWorks Animation

 

Best Short Subject

Uncle Thomas: Accounting for the Days Ciclope Filmes, National Film Board of Canada, Les Armateurs

Best VR

Bonfire Baobab Studios

Best Commercial

The Mystical Journey of Jimmy Page’s ‘59 Telecaster Nexus Studios

Best TV/Media – Preschool

Ask the Storybots JibJab Bros. Studios for Netflix

 

Best TV/Media – Children

Disney Mickey Mouse Disney TV Animation/Disney Channel

 

Best TV/Media – General Audience

BoJack Horseman Tornante Productions, LLC for Netflix

Best Student Film

The Fox & The Pigeon

Michelle Chua,

Sheridan College Students: Michelle Chua, Aileen Dewhurst, Sharon Gabriella, Viktor Ivanovski, Sang Lee, Tyler Pacana, Sikyung Kevin Sung, Morgan Thompson, Matt Walton, Steven Wang, Chelsea van Tol

Best FX for TV/Media

Love, Death & Robots Blur for Netflix

Nominees: Viktor Németh, Szabolcs Illés, Ádám Sipos , Vladimir Zhovna

 

Best FX for Feature

Frozen 2 Walt Disney Animation Studios

Nominees: Benjamin Fiske, Alex Moaveni, Jesse Erickson, Dimitre Berberov, Kee Nam Suong

 

Best Character Animation – TV/Media

His Dark Materials BBC Studios

Nominees: Aulo Licinio

Best Character Animation – Animated Feature

Klaus Netflix Presents A Production of The Spa Studios and Atresmedia Cine

Nominees: Sergio Martins

 

Best Character Animation – Live Action

Avengers: Endgame Weta Digital

Nominees: Sidney Kombo-Kintombo, Sam Sharplin, Keven Norris, Tim Teramoto, Jacob Luamanuvae-Su’a

Best Character Animation – Video Game

Unruly Heroes Magic Design Studios

Nominees: Sebastien Parodi, Nicolas Leger

 

Best Character Design – TV/Media

Carmen Sandiego Houghton Mifflin Harcourt Publishing and DHX Media for Netflix

Nominees: Keiko Murayama

 

Best Character Design – Feature

Klaus Netflix Presents A Production of The Spa Studios and Atresmedia Cine

Nominees: Torsten Schrank

 

Best Direction – TV/Media

Disney Mickey Mouse Disney TV Animation/Disney Channel

Nominees: Alonso Ramirez Ramos

 

Best Direction – Feature

Klaus Netflix Presents A Production of The Spa Studios and Atresmedia Cine

Nominees: Sergio Pablos

 

Best Music – TV/Media

Love, Death & Robots Blur for Netflix

Nominees: Rob Cairns

Best Music – Feature

I Lost My Body Xilam for Netflix

Nominees: Dan Levy

Best Production Design – TV/Media

Love, Death & Robots Blur for Netflix

Nominees: Alberto Mielgo

Best Production Design – Feature

Klaus Netflix Presents A Production of The Spa Studios and Atresmedia Cine

Nominees: Szymon Biernacki, Marcin Jakubowski

https://www.youtube.com/watch?v=HNkMmYf6rXM

Best Storyboarding – TV/Media

Carmen Sandiego Houghton Mifflin Harcourt Publishing and DHX Media for Netflix

Nominees: Kenny Park

Best Storyboarding – Feature

Klaus Netflix Presents A Production of The Spa Studios and Atresmedia Cine

Nominees: Sergio Pablos

Best Voice Acting – TV/Media

Bob’s Burgers 20th Century FOX / Bento Box Entertainment

Nominees: H. Jon Benjamin

Best Voice Acting – Feature

Frozen 2 Walt Disney Animation Studios

Nominees: Josh Gad

 

Best Writing – TV/Media

Tuca & Bertie Tornante Productions, LLC for Netflix

Nominees: Shauna McGarry

Best Writing – Feature

I Lost My Body Xilam for Netflix

Nominees: Jérémy Clapin, Guillaume Laurant

Best Editorial – TV/Media

Love, Death & Robots Blur for Netflix

Nominees: Bo Juhl, Stacy Auckland, Valerian Zamel

Best Editorial – Feature

Klaus Netflix Presents A Production of The Spa Studios and Atresmedia Cine

Nominees: Pablo García Revert

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Zur Werkzeugleiste springen