4. März 2021 Johannes Wolters

Annie Awards Nominations 2020

https://annieawards.org/nominations

1. Best Feature
Onward
Pixar Animation Studios
Star
Soul
Pixar Animation Studios
Star
The Croods: A New Age
DreamWorks Animation
Star
The Willoughbys
Netflix Presents A BRON Animation Production in association with Creative Wealth Media
Star
Trolls World Tour
DreamWorks Animation
Star
2. Best Indie Feature
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Studiocanal and Aardman present in association with Anton Capital Entertainment An Aardman Production for Netflix
Star
Calamity Jane
Maybe Movies
Star
On-Gaku: Our Sound
Rock’n Roll Mountain, Tip Top
Star
Ride Your Wave
Science SARU
Star
Wolfwalkers
Apple / GKIDS
Star
3. Best Special Production
Baba Yaga
Baobab Studios
Star
Libresse / Bodyform – #WombStories
Chelsea Pictures
Star
Nixie & Nimbo
Hornet
Star
Shooom’s Odyssey
Picolo Pictures
Star
The Snail and the Whale
Magic Light Pictures
Star
4. Best Short Subject
Filles Bleues, Peur Blanche
Miyu Productions
Star
KKUM
open the portal
Star
Souvenir Souvenir
Blast Production
Star
The Places Where We Live (Cake)
FX Productions and FX
Star
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime
Don Hertzfeldt
Star
5. Best Sponsored
Erste Group ‚Edgar’s Christmas‘
Passion Animation Studios
Star
Max & Maxine
Hornet
Star
The Last Mile
Nexus Studios
Star
There’s a Monster in my Kitchen
Cartoon Saloon, Mother
Star
Travel the Vote
Hornet
Star
6. Best TV/Media – Preschool
Buddi
Episode: Snow
Unanico Group
Star
Muppet Babies
Episode: Wock-a-bye-Fozzie
Oddbot / Disney Junior
Star
Stillwater
Episode: The Impossible Dream / Stuck in the Rain
Apple / Gaumont / Scholastic
Star
The Adventures of Paddington
Episode: Paddington Digs a Tunnel to Peru
Blue-Zoo Animation Studio and Nickelodeon Animation Studio
Star
Xavier Riddle and the Secret Museum: I am Madam President
Episode: I am Madam President
9 Story Media Group, Brown Bag Films
Star
7. Best TV/Media – Children
Hilda
Episode: Chapter 9: The Deerfox
Silvergate Media for Netflix
Star
Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles
Episode: Finale Part 4: Rise
Nickelodeon Animation Studio
Star
She-Ra and the Princesses of Power
Episode: Heart Part 2
DreamWorks Animation
Star
Star Wars: The Clone Wars
Episode: Shattered
Lucasfilm Animation
Star
Victor And Valentino
Episode: The Lonely Haunts Club 3: La Llorona
Cartoon Network Studios
Star
8. Best TV/Media – General Audience
Close Enough
Episode: Logan’s Run’d/Room Parents
Cartoon Network Studios
Star
Genndy Tartakovsky’s Primal
Episode: Coven Of The Damned
Cartoon Network Studios
Star
Harley Quinn
Episode: Something Borrowed, Something Green
Eshugadee Productions in association with Warner Bros. Animation
Star
Rick and Morty
Episode: The Vat of Acid Episode
Rick and Morty LLC
Star
The Midnight Gospel
Episode: Mouse of Silver
Titmouse Animation for Netflix
Star
9. Best Student Film
100,000 Acres of Pine
Student Director: Jennifer Alice Wright
School: The Animation Workshop
Star
Coffin
Student Director: Yuanqing Cai, Nathan Crabot, Houzhi Huang, Mikolaj Janiw, Mandimby Lebon, Théo Tran Ngoc
School: Gobelins, l’école de l’image
Star
La Bestia
Student Director: Marlijn Van Nuenen, Ram Tamez, Alfredo Gerard Kuttikatt
School: Gobelins, l’école de l’image
Star
Latitude du printemps
Student Director: Sylvain Cuvillier, Chloé Bourdic, Théophile Coursimault, Noémie Halberstam, Maŷlis Mosny, Zijing Ye
School: Rubika
Star
O Black Hole!
Student Director: Renee Zhan
Student Producer: Jesse Romain
School: National Film and Television School, UK
Star
10. Best FX for TV/Media
Fast & Furious: Spy Racers
Episode: Sirocco Fire Explosion
Production Company: DreamWorks Animation
FX Production Company: DreamWorks Animation and Technicolor
Chris Browne, Brand Webb, Russell Richardson, Ardy Ala, Reggie Fourmyle
Star
Jurassic World: Camp Cretaceous
Episode: Welcome to Jurassic World
Production Company: DreamWorks Animation
FX Production Company: CGCG
Emad Khalili, Ivan Wang
Star
Lamp Life
Episode: Lamp Life
Pixar Animation Studios
Greg Gladstone, Keith Daniel Klohn, Matthew Wong
Star
Tales of Arcadia: Wizards
Episode: Killahead, Part Two
Production Company: DreamWorks Animation
FX Production Company: Original Force
Greg Lev, Igor Lodeiro, Brandon Tyra, Cui Wei, Ma Xiao
Star
Transformers: War For Cybertron Trilogy (Siege)
Episode: Episode 6
Production Company: Rooster Teeth Productions for Netflix
FX Production Company: Rooster Teeth Studios and Polygon Pictures Inc. for Netflix
Masanori Sakakibara
Star
11. Best FX for Feature
Over the moon
Production Company: Netflix / Pearl Studio
FX Production Company: Sony Pictures Imageworks
Ian Farnsworth, Brian Casper, Reinhold Rittinger, Zoran Stojanoski , Jennifer Lasrado
Star
Soul
Production Company: Pixar Animation Studios
FX Production Company: Pixar Animation Studios
Tolga Göktekin, Carl Kaphan, Hiroaki Narita, Enrique Vila, Kylie Wijsmuller
Star
The Croods: A New Age
Production Company: DreamWorks Animation
FX Production Company: DreamWorks Animation
Amaury Aubel, Domin Lee, Alex Timchenko, Andrew Wheeler, Derek Cheung
Star
Trolls World Tour
Production Company: DreamWorks Animation
FX Production Company: DreamWorks Animation
Zachary Glynn, Landon Gray, Youxi Woo, John Kosnik, Doug Rizeakos
Star
Wolfwalkers
Production Company: Apple / GKIDS
FX Production Company: Cartoon Saloon
Kim Kelly, Leena Lecklin, Frédéric Plumey, Almu Redondo, Nicole Storck
Star
12. Best Character Animation – TV/Media
Alien Xmas
Netflix Presents Fairview Entertainment / Sonar Entertainment / Chiodo Bros. Productions
Kim Blanchette
Star
BoJack Horseman
Episode: Good Damage
Tornante Productions, LLC for Netflix
James Bowman
Star
Cosmos: Possible Worlds
Episode: Vavilov
Starburns Industries
Dan MacKenzie
Star
Hilda
Silvergate Media for Netflix
David Laliberté
Star
Lamp Life
Episode: Lamp Life
Pixar Animation Studios
Lucas Fraga Pacheco
Star
13. Best Character Animation – Feature
Onward
Pixar Animation Studios
Shaun Chacko
Star
Soul
Pixar Animation Studios
Michal Makarewicz
Star
The Croods: A New Age
DreamWorks Animation
Rani Naamani
Star
The Willoughbys
Netflix Presents A BRON Animation Production in association with Creative Wealth Media
Andrés Bedate Martin
Star
Wolfwalkers
Apple / GKIDS
Emmanuel Asquier-Brassart
Star
14. Best Character Animation – Live Action
The Christmas Chronicles 2
Production Company: Netflix Presents A 26th Street Pictures / Wonder Worldwide Production
FX Production Company: Weta Digital
Nick Stein, Caroline Ting, Sebastian Trujillo, David Yabu, Paul Ramsden
Star
The Mandalorian
Production Company: Lucasfilm
FX Production Company: Image Engine
Nathan Fitzgerald, Leo Ito, Chris Rogers, Eung Ho Lo, Emily Luk
Star
The Umbrella Academy 2
Production Company: UCP for Netflix
FX Production Company: Weta Digital
Aidan Martin, Hunter Parks, Craig Young, Viki Yeo, Krystal Sae Eua
Star
Timmy Failure: Mistakes Were Made
Production Company: Walt Disney Pictures
FX Production Company: Framestore
Anders Beer, Marianne Morency, Hennadii Prykhodko, Sophie Burie, Cedric Le Poullennec
Star
15. Best Character Animation – Video Game
League of Legends
Riot Games, Inc.
Jose „Sho“ Hernandez, Lana Bachynski , Christopher Hsing, Matthew Johnson, Jason Hendrich
Star
Marvels Spider-Man Miles Morales
Insomniac Games
Brian Wyser, Michael Yosh, Danny Garnett, David Hancock
Star
Ori and the Will of the Wisps
Moon Studios Xbox Game Studios iam8bit
Jim Donovan, Warren Goff, Boris Hiestand, Kim Nguyen, Jason Martinsen
Star
The Last of Us Part II
Naughty Dog
Jeremy Yates, Eric Baldwin, Almudena Soria, Michal Mach, August Davies
Star
16. Best Character Design – TV/Media
Amphibia
Episode: The Shut-In!
Disney TV Animation
Joe Sparrow
Star
BNA
Episode: Runaway Raccoon
Trigger / Netflix
Yusuke Yoshigaki
Star
Craig of the Creek
Cartoon Network Studios
Danny Hynes
Star
Looney Tunes Cartoons
Warner Bros. Animation
Jim Soper
Star
The Owl House
Episode: Young Blood, Old Souls
Disney Television Animation
Marina Gardner
Star
17. Best Character Design – Feature
Soul
Pixar Animation Studios
Daniel López Muñoz
Star
The Croods: A New Age
DreamWorks Animation
Joe Pitt
Star
The Willoughbys
Netflix Presents A BRON Animation Production in association with Creative Wealth Media
Craig Kellman
Star
Trolls World Tour
DreamWorks Animation
Timothy Lamb
Star
Wolfwalkers
Apple / GKIDS
Federico Pirovano
Star
18. Best Direction – TV/Media
Genndy Tartakovsky’s Primal
Episode: Plague Of Madness
Cartoon Network Studios
Genndy Tartakovsky
Star
Great Pretender
Episode: Case 1_1: Los Angeles Connection
Production I.G. for Fuji Television Network and Netflix
Hiro Kaburagi
Star
Mao Mao: Heroes of Pure Heart
Episode: Mao Mao’s Nakey
Titmouse Inc / Cartoon Network Studios
Michael Moloney
Star
Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles
Episode: Battle Nexus NYC
Nickelodeon Animation Studio
Alan Wan
Star
The Wonderful World of Mickey Mouse
Episode: Hard to Swallow
Disney Television Animation
Eddie Trigueros
Star
19. Best Direction – Feature
Calamity Jane
Maybe Movies
Rémi Chayé
Star
Over the Moon
Netflix Presents a Netflix/Pearl Studio Production / a Glen Keane Productions Presentation
Glen Keane
Star
Ride Your Wave
Science SARU
Masaaki Yuasa
Star
Soul
Pixar Animation Studios
Pete Docter, Kemp Powers
Star
Wolfwalkers
Apple / GKIDS
Tomm Moore, Ross Stewart
Star
20. Best Music – TV/Media
Blood of Zeus
Episode: Escape or Die
Powerhouse Animation Studios for Netflix
Paul Edward-Francis
Star
Mira Royal Detective
Episode: The Great Diwali Mystery
Wild Canary / Disney Junior
Amritha Vaz, Matthew Tishler, Jeannie Lurie
Star
Star Trek: Lower Decks
Episode: Crisis Point
CBS’s Eye Animation Productions, Titmouse; Secret Hideout; and Roddenberry Entertainment
Chris Westlake
Star
Star Wars: The Clone Wars
Episode: Victory and Death
Lucasfilm Animation
Kevin Kiner
Star
The Tiger That Came to Tea
Lupus Films
David Arnold, Don Black
Star
21. Best Music – Feature
Onward
Pixar Animation Studios
Mychael Danna, Jeff Danna
Star
Over the Moon
Netflix Presents a Netflix/Pearl Studio Production / a Glen Keane Productions Presentation
Steven Price, Christopher Curtis, Marjorie Duffield, Helen Park
Star
Soul
Pixar Animation Studios
Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste
Star
The Willoughbys
Netflix Presents A BRON Animation Production in association with Creative Wealth Media
Mark Mothersbaugh, Alessia Cara, Jon Levine, Colton Fisher
Star
Wolfwalkers
Apple / GKIDS
Bruno Coulais, Kíla –
Star
22. Best Production Design – TV/Media
Baba Yaga
Baobab Studios
Glenn Hernandez, Matthieu Saghezchi
Star
Shooom’s Odyssey
Picolo Pictures
Julien Bisaro
Star
The Adventures of Paddington
Episode: Paddington And Halloween
Blue-Zoo Animation Studio and Nickelodeon Animation Studio
Negar Bagheri
Star
To: Gerard
DreamWorks Animation
Raymond Zibach
Star
Trash Truck
Glen Keane Productions for Netflix
Eastwood Wong, Sylvia Liu, Elaine Lee, Tor Aunet, Lauren Zurcher
Star
23. Best Production Design – Feature
Onward
Pixar Animation Studios
Noah Klocek, Sharon Calahan, Huy Nguyen, Bert Berry, Paul Conrad
Star
Soul
Pixar Animation Studios
Steve Pilcher, Albert Lozano, Paul Abadilla, Bryn Imagire
Star
The Willoughbys
Netflix Presents A BRON Animation Production in association with Creative Wealth Media
Kyle McQueen
Star
Trolls World Tour
DreamWorks Animation
Kendal Cronkhite Shaindlin, Timothy Lamb
Star
Wolfwalkers
Apple / GKIDS
María Pareja, Ross Stewart, Tomm Moore
Star
24. Best Storyboarding – TV/Media
Archibald’s Next Big Thing
Episode: Baritone Tea Part 1
DreamWorks Animation
Ben McLaughlin
Star
Big City Greens
Episode: Cheap Show
Walt Disney Television Animation
Kiana Khansmith
Star
Looney Tunes Cartoons
Warner Bros. Animation
Andrew Dickman
Star
Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge
Warner Bros. Animation
Milo Neuman
Star
Shooom’s Odyssey
Picolo Pictures
Julien Bisaro
Star
25. Best Storyboarding – Feature
Earwig and the Witch
Studio Ghibli
Goro Miyazaki
Star
Over the Moon
Netflix Presents a Netflix/Pearl Studio Production / a Glen Keane Productions Presentation
Glen Keane
Star
Soul
Pixar Animation Studios
Trevor Jimenez
Star
The Croods: A New Age
DreamWorks Animation
Evon Freeman
Star
Wolfwalkers
Apple / GKIDS
Guillaume Lorin
Star
26. Best Voice Acting – TV/Media
Dragons Rescue Riders
Episode: Hunt for the Golden Dragon
DreamWorks Animation
Jeff Bennett (Erik the Wretched)
Star
It’s Pony
Episode: Episode 107
Blue-Zoo Animation and Nickelodeon Animation Studio
Jessica DiCicco (Annie)
Star
Phineas and Ferb the Movie
Episode: Candace Against the Universe
Walt Disney Television Animation & Disney+
Ashley Tisdale (Candace)
Star
Tales of Arcadia: Wizards
Episode: Our Final Act
DreamWorks Animation
David Bradley (Merlin)
Star
ThunderCats ROAR!
Episode: ThunderSlobs
Warner Bros. Animation
Patrick Seitz (Mumm-Ra, Tygra)
Star
27. Best Voice Acting – Feature
Earwig and the Witch
Studio Ghibli
Vanessa Marshall (Bella Yaga)
Star
Onward
Pixar Animation Studios
Tom Holland (Ian Lightfoot)
Star
Over the Moon
Netflix Presents a Netflix/Pearl Studio Production / a Glen Keane Productions Presentation
Robert G. Chiu (Chin)
Star
The Croods: A New Age
DreamWorks Animation
Nicolas Cage (Grug)
Star
Wolfwalkers
Apple / GKIDS
Eva Whittaker (Mebh Óg MacTíre)
Star
28. Best Writing – TV/Media
Big Mouth
Episode: The New Me
Netflix
Andrew Goldberg, Patti Harrison, Andrew Goldberg
Star
Craig of the Creek
Cartoon Network Studios
Jeff Trammell, Tiffany Ford, Dashawn Mahone, Najja Porter
Star
Fancy Nancy
Episode: Nancy’s New Friend
Disney Television Animation
Krista Tucker, Andy Guerdat, Matt Hoverman, Laurie Israel, Marisa Evans-Sanden
Star
Harley Quinn
Episode: Something Borrowed, Something Green
Eshugadee Productions in association with Warner Bros. Animation
Sarah Peters
Star
She-Ra and the Princesses of Power
Episode: Heart Part 2
DreamWorks Animation
Noelle Stevenson
Star
29. Best Writing – Feature
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Studiocanal and Aardman present in association with Anton Capital Entertainment An Aardman Production for Netflix
Mark Burton, Jon Brown
Star
Onward
Pixar Animation Studios
Dan Scanlon, Jason Headley, Keith Bunin
Star
Over the Moon
Netflix Presents a Netflix/Pearl Studio Production / a Glen Keane Productions Presentation
Audrey Wells
Star
Soul
Pixar Animation Studios
Pete Docter, Mike Jones, Kemp Powers
Star
Wolfwalkers
Apple / GKIDS
Will Collins
Star
30. Best Editorial – TV/Media
Cops and Robbers
Lawrence Bender Productions for Netflix
Brandon Terry, Ezra Dweck, Del Spiva
Star
Hilda
Episode: Chapter 9: The Deerfox
Silvergate Media for Netflix
John McKinnon
Star
If Anything Happens I Love You
Gilbert Films / Oh Good Productions for Netflix
Peter Ettinger, Michael Babcock
Star
Lamp Life
Episode: Lamp Life
Pixar Animation Studios
Serena Warner
Star
To: Gerard
DreamWorks Animation
James Ryan
Star
31. Best Editorial – Feature
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Studiocanal and Aardman present in association with Anton Capital Entertainment An Aardman Production for Netflix
Sim Evan-Jones, ACE, Adrian Rhodes
Star
Calamity Jane
Maybe Movies
Benjamin Massoubre
Star
Onward
Pixar Animation Studios
Catherine Apple, Anna Wolitzky, Dave Suther
Star
Soul
Pixar Animation Studios
Kevin Nolting, Gregory Amundson, Robert Grahamjones, Amera Rizk
Star
The Willoughbys
Netflix Presents A BRON Animation Production in association with Creative Wealth Media
Fiona Toth, Ken Schretzmann, ACE

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Zur Werkzeugleiste springen