13. März 2022 Johannes Wolters

The 49th Annie Awards – Here are the Winners!

Honoring excellence in the field of animation, the 49th Annual Annie Awards were presented in 36 categories including Animated Feature, Animated Feature-Independent, TV/Media Production(s), Sponsored  Production, Short Subject, and Student Film, as well as the Achievement and Honorary awards.

 

1. Best Feature

The Mitchells vs the Machines

The Mitchells vs. The Machines Sony Pictures Animation for Netflix

Encanto
Walt Disney Animation Studios
Star
Luca
Pixar Animation Studios
Star
Raya and the Last Dragon
Walt Disney Animation Studios
Star
Sing 2
Illumination
Star
The Mitchells vs. The Machines
Sony Pictures Animation for Netflix

*

2. Best Indie Feature

Flee Final Cut For Real, Sun Creature, Vivement Lundi !, MostFilm, Mer Film, VICE, Left HandFilms, Participant Fortune Favors Lady Nikuko STUDIO 4ºC / Distributed by GKIDS

Belle
Studio Chizu / Distributed by GKIDS
Star
Flee
Final Cut For Real, Sun Creature, Vivement Lundi !, MostFilm, Mer Film, VICE, Left HandFilms, Participant
Fortune Favors Lady Nikuko
STUDIO 4ºC / Distributed by GKIDS
Star
Pompo the Cinephile
CLAP Animation Studio / Distributed by GKIDS
Star
The Summit of the Gods
Julianne Films, Folivari and Mélusine Productions Present In co-production with France 3 Cinéma and Auvergne-Rhône-Alpes Cinéma in association with Wild Bunch in association with Palatine Etoile 17, Cinémage 14, Indéfilms 8 for Netflix
Star

*

3. Best Special Production

Namoo Baobab Studios

La Vie de Château (My Life In Versailles)
Films Grand Huit in association with Miyu Productions
Star
Mum Is Pouring Rain
Laïdak Films & Dandelooo
Star
Namoo
Baobab Studios
*
Snoopy Presents: For Auld Lang Syne
WildBrain Studios in association with Apple
Star
The Witcher: Nightmare of the Wolf
STUDIO MIR for Netflix
Star
*

4. Best Short Subject

Bestia Trebol 3 Producciones, MALEZA Estudio Easter Eggs Animal Tank / Brecht Van Elslande

Bestia
Trebol 3 Producciones, MALEZA Estudio
Easter Eggs
Animal Tank / Brecht Van Elslande
*
Star
MAALBEEK
Films Grand Huit Films à Vif
Star
Night Bus
Joe Hsieh Independent Production
Star
Steakhouse
Finta Film, Fabian & Fred, RTV Slovenija, Miyu Productions
Star
*

5. Best Sponsored

A Future Begins Nexus Studios

A Future Begins
Nexus Studios
*
Fleet Foxes – Featherweight
Sing-Sing
Star
The Good Guest Guide to Japan
Airbnb / Chromosphere
Star
Tiptoe & The Flying Machine
Nexus Studios
Star
Wandavision – „Don’t Touch that Dial“ Title Sequence
Titmouse Inc.
Star
*

6. Best TV/Media – Preschool

Ada Twist, Scientist Episode: Twelve Angry Birds Laughing Wild, Higher Ground Productions, Wonder Worldwide, Netflix

Ada Twist, Scientist
Episode: Twelve Angry Birds
Laughing Wild, Higher Ground Productions, Wonder Worldwide, Netflix
*
MUPPET BABIES
Episode: GONZO-RELLA
ODDBOT INC
Star
ODO
Episode: Doodle Song
Sixteen South and Letko
Star
Stillwater
Episode: Crossing Over / Kind of Blue
Scholastic Entertainment / Gaumont / Polygon Pictures in association with Apple
Star
Xavier Riddle and the Secret Museum
Episode: I am Ella Fitzgerald
9 Story Media Group / Brown Bag Films
Star
*

7. Best TV/Media – Children

Maya and the Three Episode: The Sun and the Moon A Netflix Series

 

Amphibia
Episode: True Colors
Walt Disney Television Animation
Star
Carmen Sandiego
Episode: The Himalayan Rescue Caper
HarperCollins Productions and Wildbrain Studios for Netflix
Star
Dug Days
Episode: Science
Pixar Animation Studios
Star
Maya and the Three
Episode: The Sun and the Moon
A Netflix Series
*
We the People
Episode: Active Citizenship
Laughing Wild, Higher Ground Productions, Netflix
Star
*

8. Best TV/Media – General Audience

Arcane Episode: When These Walls Come Tumbling Down A Riot Games and Fortiche Production for Netflix

Arcane
Episode: When These Walls Come Tumbling Down
A Riot Games and Fortiche Production for Netflix
*
Bob’s Burgers
Episode: Fingers-loose
20th TV/ Bento Box Animation
Star
Love, Death + Robots
Episode: Ice
Blur Studio for Netflix
Star
Star Wars: Visions
Episode: The Duel
Kamikaze Douga
Star
Tuca & Bertie
Episode: The Dance
The Tornante Company
Star
*

9. Best Student Film

Night of the Living Dread Student Director: Ida Melum Student Producer: Danielle Goff School: National Film and Television School, UK

A Film About A Pudding
Student Director: Roel Van Beek
Student Producer: Jack Pollington
School: National Film and Television School, UK
Star
HOPE
Student Director: Ryoma Leneuf & Gabriel Martinez
Student Producer: Nicolas Daguin, Guillaume Uchoa, Arthur Bollia, Benjamin Autour
School: New3dge
Star
I Am A Pebble
Student Director: Yasmine Bresson and Maxime Le Chapelain
Student Producer: Coline Moire
School: ESMA
Star
Night of the Living Dread
Student Director: Ida Melum
Student Producer: Danielle Goff
School: National Film and Television School, UK
Slouch
Student Director: Michael Bohnenstingl
Student Producer: Michael Bohnenstingl
School: Filmakademie Baden-Württemberg GmbH
Star
*

10. Best FX – TV/Media

Arcane Episode: Oil and Water Production Company: A Riot Games and Fortiche Production for Netflix FX Production Company: Fortiche Productions Guillaume Degroote, Aurélien Ressencourt, Martin Touzé, Frédéric Macé, Jérôme Dupré

Arcane
Episode: Oil and Water
Production Company: A Riot Games and Fortiche Production for Netflix
FX Production Company: Fortiche Productions
Guillaume Degroote, Aurélien Ressencourt, Martin Touzé, Frédéric Macé, Jérôme Dupré
*
Castlevania
Episode: The Endings
Production Company: Frederator Studios for Netflix
FX Production Company: Powerhouse Animation Studios
Tam Lu, Adam Deats, Sam Deats
Star
Maya and the Three
Episode: The Sun and the Moon
Production Company: A Netflix Series
FX Production Company: Tangent Animation Studios
Alexander Feigin, Graham Wiebe, Pradeep Mynam, Michael Sun, Sergen Eren
Star
Shaun The Sheep: The Flight Before Christmas
Episode: Broadcast Special
Production Company: Aardman for Netflix
FX Production Company: Aardman
Jim Lewis
Star
Trollhunters: Rise of the Titans
Episode: Trollhunters: Rise of the Titans
Production Company: DreamWorks Animation
FX Production Company: DreamWorks Animation, CGCG Inc. and Original Force Ltd.
Greg Lev, Brandon Tyra, Prakash Dcunha, Vincent Chou, Chen Ling
Star
*

11. Best FX – Feature

The Mitchells vs. The Machines Production Company: Sony Pictures Animation for Netflix FX Production Company: Sony Pictures Imageworks Christopher Logan, Man-Louk Chin, Devdatta Nerurkar, Pav Grochola, Filippo Maccari

Belle
Production Company: Studio Chizu / Distributed by GKIDS
FX Production Company: Studio Chizu / Digital Frontier
Ryo Horibe, Yohei Shimozawa
Star
Encanto
Production Company: Walt Disney Animation Studios
FX Production Company: Walt Disney Animation Studios
Alex Moaveni, Dimitre Berberov, Bruce Wright, Scott Townsend, Dale Mayeda
Star
Raya and the Last Dragon
Production Company: Walt Disney Animation Studios
FX Production Company: Walt Disney Animation Studios
Peter De Mund, Cong Wang, Robert Bennett, Joel Einhorn, Debbie Carlson
Star
The Mitchells vs. The Machines
Production Company: Sony Pictures Animation for Netflix
FX Production Company: Sony Pictures Imageworks
Christopher Logan, Man-Louk Chin, Devdatta Nerurkar, Pav Grochola, Filippo Maccari
*
Vivo
Production Company: Sony Pictures Animation for Netflix
FX Production Company: Sony Pictures Imageworks
Martin Furness, Lucy Maxian, Nachiket Pujari, Theodor Vandernoot, Stephanie Molk
Star
*

12. Best Character Animation – TV/Media

Arcane Episode: The Monster You Created A Riot Games and Fortiche Production for Netflix Léa Chervet

Arcane
Episode: The Monster You Created
A Riot Games and Fortiche Production for Netflix
Léa Chervet
Love, Death + Robots
Episode: All Through the House
Blur Studio for Netflix
Daniel Gill
Star
Namoo
Episode: Namoo Animated Short
Baobab Studios
Jon Paul Brower
Star
Ultra City Smiths
Episode: The Little Baby Hand Pinky Grip
Stoopid Buddy Stoodios, Elephant Pictures, AMC Studios
Ghazal Tahernia
Star
We the People
Episode: Active Citizenship
A Netflix Original Series / Higher Ground Productions
Stephen Loveluck
Star
*

13. Best Character Animation – Feature

Encanto Walt Disney Animation Studios Dave Hardin

Encanto
Walt Disney Animation Studios
Dave Hardin
Luca
Pixar Animation Studios
Tarun Lak
Star
Raya and the Last Dragon
Walt Disney Animation Studios
Jennifer Hager
Star
The Boss Baby: Family Business
Dreamworks Animation
Ravi Kamble Govind
Star
Wish Dragon
Netflix Presents A Columbia Pictures, Beijing Sparkle Roll Media Corporation, Tencent Pictures, Base Media Presentation / A Sony Pictures Animation Production
Ketan Shankar Adhikari
Star
*

14. Best Character Animation – Live Action

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings Production Company: Marvel Entertainment FX Production Company: Weta Digital Karl Rapley, Sebastian Trujillo, Richard John Moore, Merlin Bela Wassilij Maertz, Pascal Raimbault

Flora & Ulysses
Production Company: Disney
FX Production Company: Framestore
Thomas Becker, Daniel Cavalcante, Philipp Winterstein, Victor Dinis, Thiago Martins
Star
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
Production Company: Marvel Entertainment
FX Production Company: Weta Digital
Karl Rapley, Sebastian Trujillo, Richard John Moore, Merlin Bela Wassilij Maertz, Pascal Raimbault
The Suicide Squad
Production Company: Warner Bros., Pictures
FX Production Company: Framestore
Meena Ibrahim, Alvise Avati, Nicholas Cabana, Adam Goldstein, Lea Vera Toro
Star
The Tomorrow War
Production Company: Paramount Pictures
FX Production Company: Weta Digital
Carmelo Leggiero, Cajun Hylton, Michel Alencar Magalhaes, Florent Limouzin, Dave Clayton
Star
Y: The Last Man
Production Company: FX Productions
FX Production Company: Industrial Light & Magic
Michael Beaulieu, Peter Pi, Aidana Sakhvaliyeva
Star

15. Best Character Animation – Video Game

Ratchet & Clank: Rift Apart Insomniac Games Insomniac Games

It Takes Two
Hazelight Studios
Hazelight Animation Team
Star
Kena: Bridge of Spirits
Ember Lab
Ember Lab Animation Team
Star
Madrid Noir
Atlas V No Ghost
Aziz Kocanaogullari
Star
Ratchet & Clank: Rift Apart
Insomniac Games
Insomniac Games
*

16. Best Character Design – TV/Media

Arcane Episode: Some Mysteries Better Left Unsolved A Riot Games and Fortiche Production for Netflix Evan Monteiro

Arcane
Episode: Some Mysteries Better Left Unsolved
A Riot Games and Fortiche Production for Netflix
Evan Monteiro
Batman: The Long Halloween Part One
Episode: Broadcast Special
Warner Bros. Animation
Otto Schmidt
Star
Kid Cosmic
Episode: The Rings of Power
A Netflix Original Series
Craig McCracken
Star
Maya and the Three
Episode: The Sun and the Moon
A Netflix Series
Jorge R. Gutierrez
Star
Yuki 7
Episode: They Called Her Number Seven
Chromosphere
Keiko Murayama

Star

*

17. Best Character Design – Feature

The Mitchells vs. The Machines Sony Pictures Animation for Netflix Lindsey Olivares

Luca
Pixar Animation Studios
Deanna Marsigliese
Star
Raya and the Last Dragon
Walt Disney Animation Studios
Ami Thompson
Star
Ron’s Gone Wrong
Locksmith Animation Ltd/ 20th Century Studios
Julien Bizat
Star
The Mitchells vs. The Machines
Sony Pictures Animation for Netflix
Lindsey Olivares
*
Vivo
Sony Pictures Animation for Netflix
Joe Moshier
Star

18. Best Direction – TV/Media

Arcane Episode: The Monster You Created A Riot Games and Fortiche Production for Netflix Pascal Charue, Arnaud Delord, Barthelemy Maunoury

Amphibia
Episode: True Colors
Walt Disney Television Animation
Jenn Strickland , Kyler Spears
Star
Arcane
Episode: The Monster You Created
A Riot Games and Fortiche Production for Netflix
Pascal Charue, Arnaud Delord, Barthelemy Maunoury
*
Crossing Swords
Episode: Tent Pitching
Stoopid Buddy Stoodios in association with Sony Pictures Television
John Harvatine, Brad Schaffer, Ethan Marak
Star
Hilda and the Mountain King
Episode: Broadcast Special
Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks
Andy Coyle
Star
Maya and the Three
Episode: The Sun and the Moon
A Netflix Series
Jorge R. Gutierrez
Star
*

19. Best Direction – Feature

The Mitchells vs. The Machines Sony Pictures Animation for Netflix Mike Rianda, Jeff Rowe

Belle
Studio Chizu / Distributed by GKIDS
Mamoru Hosoda
Star
Encanto
Walt Disney Animation Studios
Jared Bush, Byron Howard, Charise Castro Smith
Star
Flee
Final Cut For Real, Sun Creature, Vivement Lundi !, MostFilm, Mer Film, VICE, Left HandFilms, Participant
Jonas Poher Rasmussen, Kenneth Ladekjær
Star
Luca
Pixar Animation Studios
Enrico Casarosa
Star
The Mitchells vs. The Machines
Sony Pictures Animation for Netflix
Mike Rianda, Jeff Rowe
*

20. Best Music – TV/Media

Maya and the Three Episode: The Sun and the Moon A Netflix Series Tim Davies, Gustavo Santaolalla

Blush
Episode: Broadcast Short Film
Apple Original Films and Skydance Animation
Joy Ngiaw
Star
Hilda and the Mountain King
Episode: Broadcast Special
Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks
Ryan Carlson
Star
Maya and the Three
Episode: The Sun and the Moon
A Netflix Series
Tim Davies, Gustavo Santaolalla
Mila
Episode: Broadcast Short Film
PepperMax Films, Pixel Cartoon, IbiscusMedia, Cinesite, Aniventure
Flavio Gargano
Star
Mira, Royal Detective
Episode: The Eid Mystery
Wild Canary Animation
Amritha Vaz, Matthew Tishler, Jeannie Lurie
Star
*

21. Best Music – Feature

Encanto Walt Disney Animation Studios Lin-Manuel Miranda, Germaine Franco

Encanto
Walt Disney Animation Studios
Lin-Manuel Miranda, Germaine Franco
Luca
Pixar Animation Studios
Dan Romer
Star
Poupelle of Chimney Town
Yoshimoto Kogyo Co., Ltd., Eleven Arts
Youki Kojima, Yuta Bandoh
Star
Raya and the Last Dragon
Walt Disney Animation Studios
James Newton Howard, Jhené Aiko
Star
Vivo
Sony Pictures Animation for Netflix
Alex Lacamoire, Lin-Manuel Miranda
Star

22. Best Production Design – TV/Media

Arcane Episode: Happy Progress Day! A Riot Games and Fortiche Production for Netflix Julien Georgel, Aymeric Kevin, Arnaud Baudry

Arcane
Episode: Happy Progress Day!
A Riot Games and Fortiche Production for Netflix
Julien Georgel, Aymeric Kevin, Arnaud Baudry
Arlo the Alligator Boy
Episode: Broadcast Special
Netflix Presents A Ryan Crego Film
Israel Sanchez, Margaret Wuller, Michelle Haejung Park, Kayla Jones, Tania Franco
Star
Love, Death + Robots
Episode: Ice
Blur Studio for Netflix
Robert Valley
Star
Maya and the Three
Episode: The Sun and the Moon
A Netflix Series
Jorge R. Gutierrez, Paul Sullivan, Gerald de Jesus, Richard Chen
Star
Yuki 7
Episode: They Called Her Number Seven
Chromosphere
Chromosphere (Team Name)
Star

23. Best Production Design – Feature

The Mitchells vs. The Machines Sony Pictures Animation for Netflix Lindsey Olivares, Toby Wilson, Dave Bleich

Belle
Studio Chizu / Distributed by GKIDS
Tomm Moore, Ross Stewart, Alice Dieudonné, Almu Redondo, Maria Pareja
Star
Raya and the Last Dragon
Walt Disney Animation Studios
Paul Felix, Mingjue Helen Chen, Cory Loftis
Star
Ron’s Gone Wrong
Locksmith Animation/ 20th Century Studios
Aurélien Predal, Till Nowak, Nathan Crowley
Star
The Mitchells vs. The Machines
Sony Pictures Animation for Netflix
Lindsey Olivares, Toby Wilson, Dave Bleich
Vivo
Sony Pictures Animation for Netflix
Carlos Zaragoza, Wendell Dalit, Andy Harkness
Star

24. Best Storyboarding – TV/Media

Arcane Episode: When These Walls Come Tumbling Down A Riot Games and Fortiche Production for Netflix Simon Andriveau

Arcane
Episode: When These Walls Come Tumbling Down
A Riot Games and Fortiche Production for Netflix
Simon Andriveau
Invincible
Episode: Where I Really Come From
Amazon Studios
Jay Baker
Star
Kid Cosmic
Episode: The Big Win
A Netflix Original Series
Justin Nichols
Star
Love, Death + Robots
Episode: Pop Squad
Blur Studio for Netflix
Jennifer Yuh Nelson
Star
The Ghost and Molly McGee
Episode: All Systems No
Walt Disney Television Animation
Johnny Castuciano
Star

25. Best Storyboarding – Feature

Encanto Walt Disney Animation Studios Jason Hand

Encanto
Walt Disney Animation Studios
Jason Hand
Raya and the Last Dragon
Walt Disney Animation Studios
Luis Logam
Star
Spirit Untamed
DreamWorks Animation
Gary Graham
Star
The Addams Family 2
Jackal Group / Glickmania
Steven Garcia
Star
Vivo
Sony Pictures Animation for Netflix
Carlos Romero

Star

26. Best Voice Acting – TV/Media

Arcane Episode: When These Walls Come Tumbling Down A Riot Games and Fortiche Production for Netflix Ella Purnell (Jinx)

Arcane
Episode: When These Walls Come Tumbling Down
A Riot Games and Fortiche Production for Netflix
Ella Purnell (Jinx)
Arlo the Alligator Boy
Episode: Broadcast Special
Netflix Presents A Ryan Crego Film
Michael J. Woodard (Arlo)
Star
Centaurworld
Episode: Johnny Teatimes Be Best Competition: A Quest for the Sash
A Netflix Original Series / Sketchshark Productions
Parvesh Cheena (Zulius)
Star
DC Super Hero Girls
Episode: #EnterNightSting
Warner Bros. Animation
Kimberly Brooks (Bumblebee, NightSting)
Star
Trollhunters: Rise of the Titans
Episode: Trollhunters: Rise of the Titans
DreamWorks Animation
Charlie Saxton (Toby Domzalski)
Star

27. Best Voice Acting – Feature

The Mitchells vs. The Machines Sony Pictures Animation for Netflix Abbi Jacobson (Katie Mitchell)

Encanto
Walt Disney Animation Studios
John Leguizamo (Bruno)
Star
Encanto
Walt Disney Animation Studios
Stephanie Beatriz (Mirabel)
Star
Luca
Pixar Animation Studios
Jack Dylan Grazer (Alberto Scorfano)
Star
Raya and the Last Dragon
Walt Disney Animation Studios
Kelly Marie Tran (Raya)
Star
The Mitchells vs. The Machines
Sony Pictures Animation for Netflix
Abbi Jacobson (Katie Mitchell)
*

28. Best Writing – TV/Media

Arcane Episode: The Monster You Created A Riot Games and Fortiche Production for Netflix Christian Linke, Alex Yee

Arcane
Episode: The Monster You Created
A Riot Games and Fortiche Production for Netflix
Christian Linke, Alex Yee
Maya and the Three
Episode: Chapter 4: The Skull
Netflix
Silvia Olivas, Jorge R. Guitterez
Star
Muppet Babies
Episode: Gonzo-Rella
OddBot Inc.
Ghia Godfree
Star
The Mighty Ones
Episode: Berry’s Pet Threat
DreamWorks Animation
Jillian Goldfluss, Erica Jones, Nicolette Wood
Star
Tuca & Bertie
Episode: Planteau
The Tornante Company
Lisa Hanawalt
Star

29. Best Writing – Feature

The Mitchells vs. The Machines Sony Pictures Animation for Netflix Mike Rianda, Jeff Rowe

Belle
Studio Chizu
Mamoru Hosoda
Star
Flee
Final Cut For Real, Sun Creature, Vivement Lundi !, MostFilm, Mer Film, VICE, Left HandFilms, Participant
Jonas Poher Rasmussen, Amin Nawabi
Star
Luca
Pixar Animation Studios
Jesse Andrews, Mike Jones
Star
Raya and the Last Dragon
Walt Disney Animation Studios
Qui Nguyen, Adele Lim
Star
The Mitchells vs. The Machines
Sony Pictures Animation for Netflix
Mike Rianda, Jeff Rowe
*

30. Best Editorial – TV/Media

What If…? Episode: What If…Ultron Won? Marvel Studios Joel Fisher, Graham Fisher, Sharia Davis, Basuki Juwono, Adam Spieckermann

Amphibia
Episode: True Colors
Walt Disney Television Animation
Jennifer Calbi , Julie Anne Lau , Yoonah Yim , Andrew Sorcini , David Vasquez
Star
Arlo the Alligator Boy
Episode: Broadcast Special
Netflix Presents A Ryan Crego Film
Steve Downs, Michelle McMillan, Isa Ghaffari
Star
Love, Death + Robots
Episode: Pop Squad
Blur Studio for Netflix
Julian Clarke, Matt Mariska, Valerian Zamel, Brian Swanson, Ky Kenyon
Star
Tom and Jerry in New York
Episode: Billboard Jumble
Warner Bros. Animation
Michael D’Ambrosio, Jeff Small
Star
What If…?
Episode: What If…Ultron Won?
Marvel Studios
Joel Fisher, Graham Fisher, Sharia Davis, Basuki Juwono, Adam Spieckermann

31. Best Editorial – Feature

The Mitchells vs. The Machines Sony Pictures Animation for Netflix Greg Levitan, Collin Wightman, T.J. Young, Tony Ferdinand, Bret Allen

Encanto
Walt Disney Animation Studios
Jeremy Milton, John Wheeler, Pace Paulsen, Brian Estrada
Star
Flee
Final Cut For Real, Sun Creature, Vivement Lundi !, MostFilm, Mer Film, VICE, Left HandFilms, Participant
Janus Billeskov Jansen
Star
Luca
Pixar Animation Studios
Catherine Apple, Jason Hudak, Jennifer Jew, Tim Fox, David Suther
Star
Raya and the Last Dragon
Walt Disney Animation Studios
Fabienne Rawley, Shannon Stein, Todd Fulkerson, Rick Hammel, Brian Millman
Star
The Mitchells vs. The Machines
Sony Pictures Animation for Netflix
Greg Levitan, Collin Wightman, T.J. Young, Tony Ferdinand, Bret Allen
48th Trophy Winner
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.

Zur Werkzeugleiste springen