The International Animation Film Festival has just announced its 13 Special Awards, Partners Awards, or additional awards to the Official Awards.
A special edition requires a special Awards Ceremony! Indeed, the Ceremony took place on our YouTube channel, with the „virtual“ presence of our Artistic Director Marcel Jean, and some of the winners!
Discover the winners below:
Festivals Connexion – Auvergne-Rhône-Alpes / In partnership with Lumières Numériques & Mèche Courte Award
Empty Places
Geoffroy de Crécy
France
AUTOUR DE MINUIT
Junior Jury Award for a Graduation Film
Catgot
Tsz Wing Ho
Hong Kong
SCHOOL OF CREATIVE MEDIA, CITY UNIVERSITY OF HONG KONG
Junior Jury Award for a Short Film
To: Gerard
Taylor Meacham
USA
DREAMWORKS ANIMATION
FIPRESCI Award
The Physics of Sorrow
Theodore Ushev
Canada
NFB – NATIONAL FILM BOARD OF CANADA
André-Martin Award for a French Feature Film
I Lost My Body
Jérémy Clapin
France
XILAM ANIMATION
André-Martin Award for a French Short Film
The Shoreline
Sophie Racine
France
AM STRAM GRAM
Best Original Music Award for a Short Film, sponsored by the SACEM
Home
Anna Bauer
United Kingdom
NODACHI LTD
Best Original Music Award for a Feature Film, sponsored by the SACEM
On Gaku: Our Sound
Tomohiko Banse, Grandfunk, Wataru Sawabe
Japan
ROCK’N ROLL MOUTAIN / TIP TOP
YouTube Award
The Fox & The Pigeon
Michelle Chua
Canada
SHERIDAN COLLEGE FACULTY OF ANIMATION
Remember, for the 1st time at the Festival a YouTube Award was given to a film in competition in the Graduation Films category. The Winner will receive a sum of 10,000 euros for assistance in financing a new production.
Vimeo Staff Pick Award
A Mind Sang
Vier Nev
Portugal
CANAL+ Youth Award
Cinema Rex
Eliran Peled, Mayan Engelman
Israel
ALDY PAI TLV
Young Audience Award
The Tomten and the Fox
Are Austnes, Yaprak Morali
Norway, Sweden, Denmark
QVISTEN ANIMATION AS, THE ASTRID LINDGREN COMPANY, HYDRALABC
Reven og Nissen – Promo from QvistenAnimation on Vimeo.
City of Annecy Award
Wade
Upamanyu Bhattacharyya, Kalp Sanghvi
India
GHOST ANIMATION